Škoda, že Alah,Jehova,Boh -na mene nezáleží -nežil v dnešnom svete

Autor: Tomáš Petrík | 17.2.2013 o 12:42 | (upravené 17.2.2013 o 17:17) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  324x

Zákony sa nepríjímajú na to, aby riešili problémy, lež na to, aby donekonečna preťahovali súdny spor. Škoda, že Alah, Jehova, Boh - na mene nezáleží - nežil v dnešnom svete. Keby tomu tak bolo, ešte vždy by sme boli v raji, zatiaľ čo On by stále vybavoval odvolania, žiadosti, súdne príkazy, zatykače, prelimináre - a na nespočetných pojednávaniach by musel vysvetľovať svoje rozhodnutie vyhnať Adama a Evu z raja, len za to, že porušil jeden svojvoľný zákon, ktorý nemal nijaké právne opodstatnenie: nejesť ovocie zo stromu Dobra a Zla.

Ak naozaj nechcel, aby ho ochutnali, prečo ten strom umiestnil doprostred záhrady - a nie za múry raja? Keby zavolali nejakého právnika, aby obhajoval Adama a Evu, určite by Boha obvinil z "omisívneho deliktu". lebo okrem toho, že strom umiestnil na nesprávne miesto, neohradil ho plotom, nepostavil tam výstražný nápis, neurobil ani najmenšie bezpečnostné opatrenia, čím vystavil riziku, každého kto šiel okolo...

Právnik by ho mohol obviniť aj z "navádzania na trestný čin"; veď upozornil Adama a Evu práve na miesto, kde sa strom nachádzal. Keby nebol nič povedal, na tejto zemi by sa striedali generácie a ďalšie generácie a nikoho by nezaujímalo to zakázané ovocie - veď určite rástlo v nejakom sade plnom takých istých stromov, takže nemalo nijakú zvláštnu cenu.

Lenže Boh takto nekonal. Naopak, vydal zákon a našiel spôsob, ako niekoho presvedčiť, aby ten zákon porušil. A to všetko len preto, aby mohol vymyslieť trest. Vedel, že Adam a Eva sa napokon začnú nudiť z toľkej dokonalosti a skôr či neskôr sa pokúsia skúšať Jeho trpezlivosť. Vyčkával tam, lebo možno i On - Boh Všemohúci - sa nudil, keď všetko tak dokonale fungovalo. Keby Eva nebola jedla jablko, čo zaujímavé by sa bolo prihodilo za tie miliardy rokov?

Nič.

Keď došlo k porušeniu zákona, Boh - Všemohúci sudca - ešte predstieral prenasledovanie, ako keby tak dobre nepoznal všetky skrýše v raji. Spolu s anjelmi, ktorí sa prizerali a zabávali sa na tom žarte ( aj oni museli mať veľmi nudný život, odkedy Lucifer opustil nebo), kráčal rajom.

Vedel by som si dokonale predstaviť, aká pekná scéna by sa dala urobiť z tejto pasáže Biblie v nejakom filmovom horore: Bože kroky, vyľakané pohľady, čo si vymieňajú Adam a Eva, nohy, čo zrazu zastanú pri ich skrýši:

"Kde si," spýtal sa Boh.

"Počul som tvoje kroky v záhrade, dostal som strach a ukryl som sa, pretože som nahý," odpovedal Adam. Nevedel, že vyrieknutím tejto vety sa z neho stáva obžalovaný, ktorý sa priznal k zločinu. Tak. Stačil jednoduchý trik: tváriť sa, že nevie, kde je Adam, ani prečo ušiel, a Stvoriteľ dosiahol, čo chcel. Aby však nenechal na pochybách anjelské obecenstvo, ktoré udalosť pozorne sledovalo, rozhodol sa zájsť ešte ďalej.

"Ako vieš, že si nahý?" spýtal sa Boh, hoci vedel, že na túto otázku je iba jediná odpoveď : "Lebo som jedol zo stromu, vďaka ktorému som to pochopil."

Touto otázkou Boh dokázal anjelom, že je spravodlivý a že dvojicu odsudzuje na základe všetkých existujúcich dôkazov. Od tej chvíle už bolo zbytočné zisťovať, či to zavinila žena, alebo prosiť o odpustenie: Boh potreboval exemplárny príklad, aby sa už nijaká bytosť - pozemská či nebeská - neopovážila ísť proti Jeho rozhodnutiam.

Boh vyhnal obidvoch a nakoniec aj ich deti pykali za ten zločin ( tak ako dodnes deti zločincov pykajú za svojich rodičov) a súdny systém bol vymyslený: zákon, porušenie zákona, ( či už logického alebo absurdného, na tom nezáleží), súd, (pri ktorom skúsenejší vyhráva nad naivným) a napokon t  rest.

Keďže celé ľudstvo bolo odsúdené bez práva na revíziu, rozsudku, ľudské bytosti sa rozhodli vytvoriť si obranné mechanizmy - pre prípad, že by sa Boh znova rozhodol demonnštrovať svojvoľnú moc. Lenže za celé tisícročia štúdia si ľudia vymysleli toľko prostriedkov, až to napokon prehnali - a teraz je justícia zložitou spleťou klauzúl, právnej vedy a protirečivých textov, v ktorých sa nikto poriadku nevyzná.

Keď sa potom Boh rozhodol zmeniť názor a poslať svojho Syna, aby spasil svet, ako to dopadlo??

Syn padol do sietí justície, ktorú vymyslel jeho vlastný Otec. Spleť zákonov spôsobila nakoniec taký zmätok, že Syna ukrižovali. Nebol to jednoduchý proces: od Annáša ku Kaifášovi, od kňazov k Pilátovi, ktorý sa bránil, že rímsky zákonník mu na to nedáva dostatočné právo. Od Piláta k Herodesovi, ktorý zasa namietal, že židovský zákonník nedovoľuje vyniesť rozsudok smrti. Od Herodesa znova k Pilátovi, ktorý sa ešte pokúsil o odvolanie a ponúkol ľudu právnu dohodu: dal obvineného zbičovať a ukázal jeho rany, ale nezabralo to.

Takisto ako dnešní žalobcovia, rozhodol sa Pilát urobiť si reklamu na úkor odsúcenca: ponúkol výmenu Ježiša za Barabáša, lebo vedel, že v tých časoch sa už z justície stalo veľkolepé divadlo, vyžadujúce úžasné vyvrcholenie : smrť obžalovaného.

Nakoniec Pilát použil prostriedok poskytujúci sudcovi - a nie obžalovanému - výhodu pochybnosti: umyl si ruky, čo znamenalo: " ani áno, ani nie". Bol to ďalší trik, ako zachovať rímsky právny systém, a pritom nenarušiť dobré vzťahy s miestnymi sudcami. Navyše mu ešte umožnil preniesť ťarchu rozhodnutia na ľud - pre prípad, že by rozsudok nakoniec spôsobil problémy a nejaký inšpektor z hlavného mesta impéria by sa osobne prišiel presvedčiť, čo sa to tam deje.

Justícia, Právo. Hoci sú nevyhnutné a potrebné, aby pomáhali nevinným, nie vždy fungujú tak, ako by sa všetkým páčilo.

 

( Prepísané a málo pozmenené z knihy, ktorú momentálne čítam: Veronika sa rozhodla zomrieť od P. Coelha - úžasný úryvok z knihy trocha satiricky popisujúci azda najvačší justičný omyl v histórií? :) )

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Lajčák hovorí o výbere Evky niečo iné, ako pred mesiacmi

Minister sa mesiace pri Evke bránil prieskumom, teraz priznáva, že žiadny nebol.

DOMOV

Prieskum: Most-Híd je na hranici zvoliteľnosti, predbehlo ho aj KDH

Vo voľbách by opäť zvíťazil Smer.


Už ste čítali?